Talentovaní sourozenci se sportem učí, že v životě není nic zadarmo

17. 02. 2014 19:06:00
Závodit na běžkách? To jim nestačí. Sourozenci Matěj a Karolína Bedrníkovi ze Středočeského kraje sportují od malička. Své nadání ale rozdělili mezi hokej, cyklistiku nebo plavání. Kromě zimní olympiády tak aspirovali i na letní hry. Ke sportu ale nebyli vedení jen proto, aby jim zbylo méně energie na neplechy. „Myslím, že sport napravuje charakter, děti se díky němu učí také prohrávat,“ myslí si Petr Bedrník, otec dvou neposedů.
Karolína a Matěj BedrníkoviKarolína a Matěj BedrníkoviZODM

„Už jsem několikrát říkala, že s tím praštím a že mě to nebaví. Loni to bylo nejvíc. Nechtělo se mi na trénink a pohádali jsme se s tátou. Když jsem pak ale šla, byl to úplně ten nejlepší trénink,“ líčila desetiletá Karolína nadšeně.

Popisovaný pocit zná zřejmě každý. Není snadné ho docílit, protože v cestě za ním člověk mnohdy klopýtne, někdy dokonce skončí nosem přímo na zemi. Na konci to ale většinou stojí za to.

Matěj s Karolínou na olympiádě dětí a mládeže na Vysočině soutěžili v disciplínách běžeckého lyžování. Oba sbírali umístění kolem dvacátého místa. Také přiznali, že jejich parketou jsou spíš jiné sporty. Na zimní olympiádu se kvalifikovali, aniž by o to dopředu bojovali. „Loni si na pražském přeboru v Chuchli vyjeli účast na zimní olympiádě dětí a mládeže. Pro nás by ale v podstatě byla mnohem lepší letní olympiáda, na kterou chce jet příští rok Kája,“ nastínila hlava rodiny Bedrníkových plány své talentované dcery.

To Matěj mohl teoreticky posílit i hokejové mužstvo Středočeského kraje, s myšlenkou na reprezentaci ale začal koketovat až v době, kdy byl tým hotový. Ve své kariéře má nyní před sebou boj o místo v mladším dorostu pražské Slavie. V zimě brusle nesundá, ale léto patří kolu, s kterým se v kategorii cross-country dočkal četných ocenění na republikové a několika na mezinárodní úrovni. Velkým úspěchem pro něj bylo ocenění v anketě Zlatý oříšek 2012 Středočeského kraje, jejímž záměrem je vyhledávat všestranně talentované děti.

Horské kolo není cizí ani Karolíně, která s počtem vybojovaných medailí za svým starším bratrem nezůstává pozadu. Kromě kola si ale také ráda osedlá koně, což ji posunulo k modernímu pětiboji. Společně s Matějem svých dovedností využívají v duatlonových nebo triatlonových soutěžích.

Sourozenci Bedrníkovi věnují sportu většinu volného času. Jak to všechno zvládají a neomrzí je to? Ukočírovat vrtošivou dětskou povahu není snadné. Udržet směr a neuhýbat dělá mnohdy problém i „rozumným“ dospělým. Nedávná olympiáda na Vysočině tak mohla být pro mnohé mladé sportovce správným impulsem k pokračování v překonávání sebe sama.

„Je to velká zkušenost. Snažíme se podat co nejlepší výkony. Občas mi to připadá, jak kdybychom byli na opravdové olympiádě,“ popisoval Matěj s viditelným vděkem, že se takové akce mohl účastnit.

Zvuk fanfár ale v životě sportovce často utichá a radostné křepčení vystřídá pocit zmaru. Prohraný závod přitom nemusí být jediným původcem takové deziluze. I ve zdánlivě neškodné sportovní branži totiž platí principy, které poctivým do karet nehrajou. Mnohdy se navíc proti něčemu takovému dá jen stěží bojovat.

„Jsem přesvědčený, že třeba v hokeji funguje klientelismus. Setkal jsem se s tím mnohokrát. I kvůli tomu kluk dvakrát hostoval. Vznikne určitá sorta lidí, kteří se podbízejí trenérovi a jejich děti hrají víc. Tohle ale neumím a po dětech jsem to nikdy nechtěl,“ popisoval Matějův otec problémy, které jeho syna potkaly. „Individuální sport je mnohem průzračnější. Na obranu mládežnických trenérů ale musím říct, že za to nejsou dobře placení,“ dodal Petr Bedrník.

Karolína s Matějem si za svá sportovní léta zvykli na to, že jim krk nezřídka zatěžká medaile. Prostřednictvím sportu obě děti rády odpočívají a uvolňují mysl. Jejich otec prozradil, že se svou ženou věnují tomuto zájmu svých ratolestí prakticky veškerý volný čas. Sami se v profesionálním sportu neprosadili, ale v duchu „vítězství a nic jiného“ své děti ke sportu nevedou. Aktivity Matěje s Karolínou mají podle jejich otce významnou přidanou hodnotu. „Některé děti si myslí, že se k výsledku dostanou s pomocí nějaké kličky a podobně, ale takhle já své děti nevedu. V životě není nic zadarmo.“

Matěj Bedrník (2000*) je hokejový útočník klubu HC Slavia Praha. Za uplynulý rok zvítězil celkem v 16 závodech Českého poháru horských kol MTB-XCO (cross-country). Kromě toho se závodně věnuje triatlonu, duatlonu nebo běžeckému lyžování. Je jedním z vítězů v anketě Zlatý oříšek Středočeského kraje za rok 2012.

Karolína Bedrníková (2003*) podobně jako bratr vyniká v cross-country. V rámci Českého poháru loni ovládla 19 závodů, v Německu zvítězila na dvou mezinárodních kláních. V témže roce také vybojovala zlato na pražských přeborech běžeckého lyžování. Vedle toho dělá pětiboj a soutěží v duatlonu nebo triatlonu.

David Mičke

Autor: Olympiáda talentů | pondělí 17.2.2014 19:06 | karma článku: 7.47 | přečteno: 480x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Osobní

Jan Vargulič

Poprvé nevoličem..

Mladší dcera mi v neznámém terénu káravě říkávala, abych buzolil. Učinil jsem, a tak jsme ( já, žena a dvě dcery) pod mým vedením s buzolou a mapou vesele bloudili. K nějakému cíli jsme ovšem vždy došli a nakonec byli spokojeni..

27.5.2019 v 8:17 | Karma článku: 5.96 | Přečteno: 169 | Diskuse

Miloš Korotvička

Jak se v tom mám vyznat?

Potkal jsem paní učitelku češtiny ze střední školy. Kráčela ztěžka a byla zamyšlená. Pozdravil jsem a povídám:"Jste nějak smutná, paní profesorko." "Jsem," ona na to. "A víte proč, studente?" Protože čeština už není naším jazykem.

27.5.2019 v 0:20 | Karma článku: 23.44 | Přečteno: 614 | Diskuse

Jan Jílek

Sladké je žít

Užívám si v poslední době nemocnic. Mám se tak skvěle, že mít se lépe, snad to ani nevydržím. Po operaci v únoru vše vypadalo nadějně, leč pak se tněco mírně zadrhlo, neboť nastala lokální recidiva nádoru.

26.5.2019 v 11:03 | Karma článku: 23.88 | Přečteno: 629 | Diskuse

Vlasta Fišrová

Co uděláš pro to, aby svět byl lepší?

Rozhodla jsem se změnit profesi a to obnáší zasednout zas do školních lavic. Marečku, podejte mi pero. Ze začátku to tedy sranda moc nebyla, ale už se to lepší, tak se na to podívejme. Školní třída plná dospělých žen.

26.5.2019 v 9:32 | Karma článku: 10.62 | Přečteno: 304 | Diskuse

Vlastimil Fürst

Zaseli vítr, sklidí vichřici

Část 11. žalmu proslavil během 2. světové války Winston Churchill. Jeho slova aplikoval na Hitlerovské Německo a později i na to, jak je třeba se vypořádat se všemi, kdo se dopustili válečných zločinů.

24.5.2019 v 20:10 | Karma článku: 20.49 | Přečteno: 491 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1302

Talentovaní mladí novináři píší o budoucích sportovních hvězdách.

Ve spolupráci s Blog iDNES.cz.

Najdete na iDNES.cz